M. Salmon
Hand Crafted

Projects


Kings / Pembroke Montage

Kings / Pembroke Montage
1st Eight 1959 and Training Four1st Eight 1959
D Howell (Bow)
L Williams
I Burns
B Roediger
R Kakoschke
D Murphy
H Clarke
A Paterson (Stroke)
A Opie (Cox)
G D Coldwell (Coach)

Training Four
R Will (Bow)
M Salmon
S Hill
A Noblet (Stroke)
D Bell (Cox)
R Leach (Coach)
Graham Coldwell & Toff Qurban Graham Coldwell & Toff Qurban (Graham’s Mentor)
A Noblet (Vice Captain) & I Burns (Captain)
1st Eight 1961 1st Eight 1961
M Salmon, H Clarke, B Roediger, C Atwell, D Murphy, I Burns
P Dixon, G D Coldwell (Coach), L Williams (Stroke)
A Opie (Cox)


           Left:
                The first King’s crews on the water, 1959
                Graham Coldwell & his Mentor.
                First Vice Captain & Captain of Rowing
                First Eight: 1961
                Opening Ceremony of the King’s Boathouse 1964
                First Eight: 1960
                Winning crews - Australian Championships 1968 and 1967

           Centre:
                Guard of honour, King’s Chapel:
                Graham & Pam Coldwell’s Wedding, 1967
Boathouse Opening Ceremony The Lord Mayor Mr J C Irwin performs the opening ceremony of the boathouse.
Mr J H Campbell left and Rev R A Cook right
1st Eight 1960 1st Eight 1960
A Opie (Cox), L Williams (Stroke), H Clarke, D Murphy
P Dixon, B Roediger, C Atwell, M Salmon, D Howell (Bow)
Australian Championship Schoolboys Eight 1968 & Australian Championship Schoolboy Four 1967 Australian Championship Schoolboys Eight 1968
J Halliday (Stroke), G Cameron, N Slade, R Payne
G Worth (Cox), R Adcock, B Moody, B Scutchings, M Bamber (Bow)

Australian Championship Schoolboy Four 1967
E White, G Smith, N Slade, A Pannell, R Adcock
Graham and Pam’s Wedding Graham and Pam’s Wedding
Gold plated Sterling Silver oars
hand crafted by Michael Salmon
enhance the “Guard of Honour”
held by the Winning
1966
Head of the River Crew
at Graham and Pam’s Wedding
Pembroke Rowing Club 1988 Head Of The River Winners PEMBROKE ROWING CLUB 1988 HEAD of THE RIVER WINNERS
R Cheesman (Coach)
A Stunell, N Marrett, P Rundle, B Mills, S Dale
J McClurg, B Kidd, A Richards, J Brown
King’s Rowing Club 1963 Head Of The River Winners KING’S ROWING CLUB 1963 HEAD of THE RIVER WINNERS
P Berman (4), N Parsons (6), R Edgar (3), I Pascoe (7)
J Toppin (2), B Williams (Bow)
L Sevcik (Trainer), L Williams (Stroke), G Taylor (Cox)
P Mangelsdorf (5), G D Coldwell (Coach)
King’s Rowing Club 1967 Head Of The River Winners KING’S ROWING CLUB 1967 HEAD of THE RIVER WINNERS
P Stewien (6), J Halliday (4), M Lohmeyer Capt (5)
R Payne (7), A Rumball (3)
G Worth (Cox), S Joyner (2), G D Coldwell (Coach)
A Lipo (Stroke), G Cameron (Bow)
Pembroke Rowing Club 1983 Head Of The River Winners PEMBROKE
ROWING CLUB 1983
HEAD of THE RIVER
WINNERS

R Northcote (Bow)
T Kidman (2)
J McColl (3)
M Strout (4)
S Mackie (5)
M Deterding (6)
M Jenkinson (7)
M Alp (Stroke)
M Van Loenen (Cox)
R D Cheesman (Coach)
Pembroke Rowing Club 2005 Head Of The River Winners PEMBROKE ROWING CLUB 2005 HEAD of THE RIVER WINNERS
S Saunders (Coach)
P Danson, G Mills, C Mellor, N Duncan, C Oliver
E Bain, E Jelbart-Wallbridge, K Hubbard, C Ross
King’s Rowing Club 1966 Head Of The River Winners KING’S COLLEGE ROWING CLUB 1966 HEAD of THE RIVER WINNERS
J Halliday (4), C Harrington (Bow), M Lohmeyer (5)
J Love (3), J Trevivian (2)
P Hughes (Cox), A Fleming Capt (7), G D Coldwell (Coach)
A Lipo (Stroke), R Payne (6)


           Centre:
                MASTER of PEMBROKE BOATS
                Awarded to Graham Coldwell.
                Caricature of Graham Coldwell by Lionel Coventry, 1959

           Right:
                Winning Head of The River Crew: Pembroke 1988
                Winning Head of The River Crew: King’s 1963
                Winning Head of The River Crew: King’s 1967
                Winning Head of The River Crew: Pembroke 1983
                Winning Head of The River Crew: Pembroke Girls 2005
                Winning Head of The River Crew: King’s 1966

Back to the list of Other Work